Moda

Sandały i inne style obuwia typu Mary Jane

Mary Jane to slangowe określenie pewnej sympatycznej substancji, która… zresztą nieważne. Prawdę mówiąc, kiedy słyszę Mary Jane, myślę o dziewczynie Spider-Mana. Ale okazuje się, że to również rodzaj buta. Takie buty nazywane są też butami z paskiem, tasiemką – zasadniczo jest to zamknięty, niski but z paskiem lub dwoma w poprzek podeszwy, najczęściej zapinany na klamrę lub przycisk. Mają zaokrąglone i szerokie noski i niskie obcasy. Mogą to także być sandały z paskiem, jak te na stronie https://zoio.pl/obuwie/sandaly. Te klasyczne buty były początkowo popularne wśród dzieci – w rzeczywistości są one nazwane od postaci Mary Jane w starym komiksie Buster Brown. Jednak dziś popularne są nie tylko wśród dziewczyn ale i wśród dorosłych kobiet.

sandałyZwykle Mary Janes są wykonane z czarnej skóry, sztucznej skóry lub skaju i mają jeden cienki pasek przypominający taki u sandałów, zapinany na klamrę. Tym, co spowodowało ich popularność wśród młodzieży i dorosłych było praktyczność paska. Gdy rozwijała się kultura młodzieżowa w USA, pojawiła się muzyka rockowa, wielu młodych ludzi chciało tańczyć – a takie paski zapewniły, że sandały i buty są bardziej bezpieczne.

Mary Janes są ponadczasowym obuwiem, które jednak ewoluowało z czasem. Niektóre warianty butów typu Mary Jane mają dość wysokie obcasy i grube podeszwy, a obecnie są szczególnie popularne wśród subkultur młodzieżowych, takich jak punki czy goci – to zaskakujące, ale pasują do podartych koszulek i plisowanych spódnic. Mary Jane na koturnie są też całkiem popularne w sklepach i magazynach. Mogą wyglądać okropnie, ale jeśli pasują do rozkloszowanej spódnicy midi, mogą wyglądać całkiem uroczo. Niektóre buty sportowe jak trampki czy letnie sandały również mogą być stylizowane na Mary Jane – pasek pasuje do biegania, gry w tenisa czy ćwiczeń na siłowni.

Sandały Mary Janes można nosić w biurze – wyglądają na rozsądne, nie rozpraszają innych pracowników, a często mają płaską podeszwę, która jest mniej męcząca dla kręgosłupa. Oczywiście, buty Mary Jane na obcasie również są często kupowane, bowiem wysokie obcasy łączą styl dziewczęcy z zabawnym wyglądem. Jest to świetny wybór co do klasycznych butów i warto o nich pamiętać, gdyż zamawiasz obuwie online.