Moje życie

Jak kupuję odzież vintage? Moje porady i triki

Bardzo intensywnie podchodzę do zakupów. Może nawet zbyt intensywnie – ale to w porządku, ponieważ większość mojej szafy jest doskonałej jakości i z przyjemnością mogę powiedzieć, że znam się na ciuchach. Wiele można powiedzieć o odzieży vintage – generalnie jest to lepsza jakość, taka odzież jest lepsza dla środowiska i o wiele bardziej satysfakcjonująca do kupienia. Jestem tutaj, aby podzielić się bardzo konkretnymi wskazówkami i trikami, których nauczyłam się przez lata, kupując ubrania vintage i online.

Etykiety wskazujące na rozmiar są bezużyteczne, ponieważ ich rozmiary zmieniają się od lat. To, co ktoś uważa za rozmiar M, może wydawać się dla ciebie bardziej podobne do rozmiaru S. Zawsze pytaj o konkretne pomiary podczas zakupów online i wypróbuj wszystko podczas zakupów w sklepie. Zawsze pomocna jest znajomość pomiarów zarówno w calach, jak i centymetrach – zwłaszcza jeśli kupujesz odzież sprowadzaną z Wielkiej Brytanii czy USA.

Pamiętaj też by sprawdzać różne miejsca. Możesz marzyć, by odkryć piękną kurtkę w legendarnym sklepie vintage w Paryżu, ale wszyscy inni również chcą znaleźć kurtkę w sklepie vintage w Paryżu. Na mniej zaludnionych obszarach jest mniej ludzi, którzy mogą wyczyścić do cna sklepy z fajnymi rzeczami – sklepy vintage w małych miastach są o wiele lepsze niż w dużych miastach.

Ponieważ jestem maniaczką odzieży, za każdym razem, kiedy wyjeżdżam na wakacje, odkładam na bok dzień lub dwa, aby spędzić je prawie wyłącznie na zakupach. Sztuczka polega na wcześniejszym przeprowadzeniu wielu badań, a jeśli możesz, poproś znajomych z okolicy, aby pokazali ci swoje ulubione miejsca. Niedawno przyjaciółka zabrała mnie do sklepu w Berlinie, który wyglądał jak sklep z kostiumami i podobnymi ciuchami, ale miał też niesamowity dział vintage. Gdybym go minęła, nie miałabym nowego fajnego żakietu.

Prawdopodobnie masz przyjaciółkę, który wydaje się zawsze natknąć się na najbardziej niesamowite znaleziska vintage, jakby były one przyciągane magnetycznie do niej. Realistycznie jednak, twój pewnie zawsze ona ma zwyczaj ciągłego sprawdzania online i lokalnych sklepów vintage. Ty też możesz polować na przeceny i okazje w sklepach!

Nie zapomnij, że ubrania mogą być przerabiane. Miej zawsze wyobraźnię! Jeśli dżinsy są zbyt długie, dobry krawiec może je wziąć na warsztat i zachować oryginalny krój. Jeśli spódnica jest zbyt duża, należy zredukować jej talię. Jeśli jest za mała, krawiec może wyregulować szwy tak, aby były większe.

Nie słuchaj przewodników, które określają Cię jako „gruszkę” lub inny rodzaj owocu, ponieważ prawdopodobnie nie pasujesz do żadnej kategorii i zawsze są one pełne sprzecznych informacji. Zamiast tego, spójrz na to, co tak naprawdę wygląda na tobie dobrze. Zapytaj znajomych i żądaj, aby byli z Tobą szczerzy. To trwa wiele lat, ale w końcu nauczysz się, co absolutnie nie będzie na ciebie dobrze wyglądać, a będziesz wiedzieć, aby nie marnować czasu i pieniędzy na takie niewyjściowe ciuchy.